Süs Kirazı - Prunus serrulata

Anavatanı Japonya, Çin ve Tayvan’dır. Dünyada Japonca´daki söylenişi ile "Sakura” olarak adlandırılır. Gülgiller (rosaceae) ailesindendir. Çok yıllık bir bitki olup yaklaşık 430 türü dünyanın kuzey ılıman bölgelerinde yayılmış durumdadır. Cinsinin pek çok üyesi yaygın meyve ve süs için yetiştirilmektedir. Yaprak döken çalı ağaç ve ağaççık şeklinde türleri vardır. Çok dekoratif olduğu için peyzaj ve park bahçelerin favori ağacıdır.

Ürün Özellikleri

  • Genelde boyu 12-15 m kadar boylanır, ama iyi yetişme ortamlarında daha uzun olabilir.
  • Geniş tepeli olan bu ağacın dalları yanlara ve kısmen aşağıya sarkar. Yaprakları yumurtamsı veya ters yumurta ya da eliptik biçiminde olup kenarları çift sıralı dişlidir. Sürerken bakır kırmızısı veya kırmızımtırak kahverengi olan yaprakların olgunlaşınca üstü kırmızımsı, altı mavi yeşil renklidir.
  • Süs kirazı ağacının Nisan aylarının sonu ile mayıs ayının başlarında açan muhteşem güzellikteki katmerli çiçekleri pembe renklidir. Çiçeklerin boyları 3 ila 4 cm olup şemsiye tipi yapı oluşumu sağlar. Çiçeklenme süreleri kısadır. Süs kirazının bir çiçeğinde yaklaşık 30 adet taç yaprak bulunur ve çiçekleri kokusuzdur.
  • Gövde kabuğu, bordo-kırmızı renkli, boğumlu yapıdadır.

ÜRÜN HAKKINDA
BİLGİ ALINIZ

+90 507 141 32 71

  • Hemen hemen her çeşit toprakta yetişebilir ancak en iyi gelişimi su tutmayan kireç içeren toprakta gösterir. Gölge ya da güneşte yetişebilir. Işığa karşı problemi yoktur. Çiçeklerini korumak için rüzgar olmayan alanda yetişmelidir.
tab image