Mavi Çim - Festuca glauca

Festuca glauca, yaygın olarak bilinen adıyla Mavi Çim, çim ailesine (Poaceae) ait bir bitki türüdür. Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya’nın bazı bölgelerine özgüdür. Özellikle Kuzey Amerika’da doğal yayılış gösterirler. Soğuğa dayanıklı olan bu varyete yaygın kullanım alanına sahip ve toprak seçiciliği yoktur. Kısa ve ince bulut mavisi renkteki yaprakları, yaz başında oluşan başaklarıyla hoş bir görüntü oluşturur. Gelişmesi yavaştır. Kurağa ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Az bakım ister ve fakir topraklarda yetişebilir. Asitli topraklara dayanıklıdır.

Ürün Özellikleri

  • Festuca glauca, yoğun demetler halinde büyüyen her dem yeşil, sık formlu, ve çim benzeri bir görünüme sahip bir bitkidir. Yaprakları ince, sert ve iğne benzeri yapısıyla karakterizedir. Yapraklarının rengi genellikle griye yakın mavi veya mavi-yeşil tonlardadır. Meyveleri ise açık kum rengindedir. Bitkinin boyu genellikle 15-30 cm arasında değişir.
  • Çiçeklendikten sonra ya da bitkinin görünümünün bozulmaya başlamasıyla birlikte makaslanmaya ihtiyaç gösterir.
  • Mavi Çim, peyzaj düzenlemelerinde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Özellikle bahçe sınırlarında, kaya bahçelerinde, çiçek yataklarında, saksılarda ve süsleme amaçlı olarak tercih edilir. Mavi renkli yapraklarıyla görsel bir vurgu sağlar ve diğer bitkilerle kontrast oluşturabilir.

ÜRÜN HAKKINDA
BİLGİ ALINIZ

+90 507 141 32 71

  • Güneşli açık alanlarda ve ılıman iklim koşullarında yetişir. Her türlü toprakta yetişmekle beraber kumlu-killi, gevşek, drenajı ve havalanması iyi, kireç bakımından zengin topraklarda iyi gelişir. Orta derecede ve düzenli olarak sulanmalıdır. Soğuklara ve yangınlara karşı dayanıklıdır.
tab image
  • Tohum ve ayrıma ile üretimleri yapılır. Tohumlar erken ilkbahar veya sonbaharda ekilebilir. Ayırma işlemi çiçeklenme dönemi dışında köklü bitki parçaları kesilerek yapılır.
tab image