Kavak Ağacı - Populus

Boz kavak (Populus canescens) Söğütgiller (Salicaceae) ailesinden bir türdür. Batı Asya, Avrupa ve Türkiye’de nemli orman alanları ve su kenarlarında yayılış gösterirler. Türkiye’de Edirne, Kütahya, Ankara, Muş, Van, Hakkâri ve Muğla’da doğal olarak bulunur. Bu tür ayrıca deniz kenarı ağaçlandırmalarında da kullanılır. Kavak ağaçları, geniş taçları ve etkileyici boyutları nedeniyle parklar, caddeler ve diğer kamusal alanlarda sıkça kullanılır. Ayrıca, hızlı büyüme özellikleri onları arazi ve bahçe düzenlemesi için ideal kılar.

Ürün Özellikleri

  • Boz kavak (Populus × canescens), söğütgiller (Salicaceae) familyasından 20 m'ye kadar boylanan ak kavak (Populus alba) ve titrek kavak (Populus tremula) doğal melezidir.
  • Her iki kavak türünün özelliklerini taşımaktadır. Kabuk grimsi veya mavimsi gri, pürüzsüz, gövde dibi pürüzlüdür. Tacı dağınıktır. Sürgünler silindirik olup uca doğru sivrilir, çoğu kez tüysüzdür. Kısa sürgünler kahverengimsi keçemsi tüylüdür. Tomurcuklar yumurtamsı kahverengi tüylüdür.
  • Kısa sürgündeki yapraklar kısa saplı; uzun yapraklı, yumurtamsı-dairemsi, yumurtamsı-eliptik veya dikdörgen biçiminde yumurtamsı dairemsidir; uzunluğu 4-8 x 3,5–6 cm her iki yüzeyi tüysüz veya alt yüzü bazen seyrek keçemsi tüylüdür. Yaprakların dip kısmı kama biçiminde veya yuvarlak, kenarları girintili dişli; ucu yuvarlaktır. Uzun sürgündeki yaprakların sapı gri olup keçemsi tüylüdür. Yaprak ayası geniş eliptik alt yüzeyi gri keçemsi tüylü, üst yüzeyi ise yeşil, tüysüz veya seyrek tüylü düzensiz dişlidir.
  • Boz kavak ağacı, yapraklarını döken ve yıllık olarak yeniden büyüyen bir türdür.

ÜRÜN HAKKINDA
BİLGİ ALINIZ

+90 507 141 32 71

  • Islak ve nemli yerlerde gelişimi iyidir.
tab image