Çitlembik Ağacı - Celtis australis

Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Türkiye’de doğal olarak yetişir. Çitlembik ağacı, karaağaçgillerden, sıcak iklimlerde yetişen, büyük ve yuvarlak yapraklı çok minik meyveleri olan bir bitkidir. Tadı acımtırak olması rağmen lezzetlidir. Türkiye'de de yetişen bu ağacın, meyvesinden, tohumundan, yapraklarından da faydalanılır.

Ürün Özellikleri

  • Çitlembik, Boyu 10-25 m, tepe tacı genişliği 6-10 m’dir. Yuvarlak formlu bir ağaçtır. Gövde kabuğu gri renkli ve düzgündür. Yazın yeşil yaprakların dizilişi almaçlı, 5-12 cm uzunluğunda, elips şeklinde, yaprak tabanı yürek biçiminde, sivri uçlu, derimsi, kenarları keskin testere dişli, üst yüzü koyu yeşil ve pürüzlü, alt yüzü gri yeşil ve yumuşak tüylüdür.
  • Mayıs-haziranda açan çiçekleri etkisizdir; dikkat çekmez. Meyveleri, 9-12 mm çapında, yuvarlak, uzun saplı; önce turuncu, sonra siyaha yakın koyu erguvani renklidir.
  • Çitlembik ağacı farklı türleri bulunan bir ağaçtır. Bu ağacın meyvesi genel olarak yeşil ve kahverengi arasında olmaktadır. Yeşil tonlarında olan meyvenin olgunlaştıkça kahverengiye döndüğü görülmektedir.
  • Park ve bahçelerde kitle veya grup halinde ya da soliter olarak kullanılır. Kent içinde çok değerli bir yol ağacıdır.
  • Geniş yapraklı, yaprak döken, çok yıllık ağaçdır.

ÜRÜN HAKKINDA
BİLGİ ALINIZ

+90 507 141 32 71

  • Ilıman iklim bölgelerinde; güneşli ve yarı gölgeli yerlerde; kuru ve humuslu topraklar ile ağır balçık ya da taşlı mineral topraklarda yetişir; özellikle besin maddesi bakımından zengin gevşek topraklarda çok iyi gelişir; kuraklığa ve kent iklimine dayanıklıdır.
tab image