Oya Ağacı – Lagerstromia indica

Doğu Asya’da özellikle Çin ve Japonya’da doğal olarak yetişen İspanyol Leylağı, tropik ve subtropikal bölgelerde ve Akdeniz ülkelerinde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ülkemizde ılıman bölgelerinde özellikle yollarda, park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılan, oldukça popüler olan bu bitki, güzel çiçekleri nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

Ürün Özellikleri

  • Boyu 6-7 metre arasında değişen bu ağacın tepe tacı genişliği ise 3-5 metre kadardır. Halk arasında “Oya” ya da “İspanyol Leylağı” olarak da bilinmektedir.
  • Oya Ağacı yuvarlak formlu ve kısa boylu bir ağaçtır. Gövde kabuğu ince ve düzgün, pembemsi kahverengidir. Sürgünleri açık pembe-bej renktedir ve dört köşeli ve tüysüzdür. Yaz aylarında yeşil yaprakları almaçlı şekilde dizilmiş, kısa saplı, eliptik veya yumurta biçiminde ve 2-7 cm uzunluğundadır. Üst yüzleri parlak yeşil ve tüysüz, alt yüzleri ise damar boyunca tüylüdür. Yaz başında açan Çiçekleri pembe, beyaz, kırmızı, lavanta ve mordur. Gövdesi sütun şeklinde olup, dik, başak formlu ve terminal durumlu olarak 4-20 cm uzunluğunda çiçek kurulları oluştururlar. Meyveleri nohut büyüklüğünde kapsüllerdir.
  • Oya ağacının yaprakları kış aylarında dökülür, her yaz yeniden açan uzun süren göz alıcı çiçekleri vardır.
  • Kent içinde park ve bahçelerde, dar yollarda yol ağacı, grup ve kitle bitkilendirmelerinde ya da tek başına soliter olarak kullanılabilir.

ÜRÜN HAKKINDA
BİLGİ ALINIZ

+90 507 141 32 71

  • Tropik ve subtropik bölgelerin yanı sıra, ılıman bölgelerde de rahatlıkla yetişebilen Oya, güneşli ve sıcak yerleri sever. Verimli bereketli ve drene edilmiş topraklarda başarılı bir şekilde gelişebilir. Budaması erken ilkbaharda yapılırsa daha fazla çiçek açar.
tab image