Kumkuat – Citrus japonica

Müthiş kokusu ve aromasıyla insanı mest eden kamkat ya da kumkuat; Doğu Asya’dan tüm dünyaya yayılmış turunçgil ailesinden bir meyve çeşididir. Evlerde, balkonlarda süs bitkisi olarak da yetiştirilir; bahçelerde meyve ağacı olarak da yer alabilir. Şekli ufak bir limona, kokusu ise bergamota benzeyen kamkat faydaları bakımından çok zengindir.

Ürün Özellikleri

  • Hem kokusu hem görüntüsü hem de meyveleri ile evlerimizin baş köşelerini süsleyen kamkat (kumkuat) bitkisi turunçgiller familyasının bir meyvesidir. Bölgesel olarak çeşitli adlar verilen bu şirin bitki şekli limona benzese de, rengi portakalı tadı ise bergamotu andırmaktadır. Diğer turunçgillerden farkı ise kabuğu ile beraber yenilebilir olmasıdır.
  • Herdem yeşil olan bir bitki olduğu için yaz aylarında haftada iki kere kış aylarında ise haftada bir kere olmalıdır.
  • Kamkat direk gün ışığına maruz kalmamalıdır. Bolca gün ışığını sever. Hızlı büyüyebilmesi için aydınlık yerlere ihtiyaç duyar. Işık tarafına doğru sürgün vereceği içinde ayda bir defa olduğu yerde çevrilmelidir.

ÜRÜN HAKKINDA
BİLGİ ALINIZ

+90 507 141 32 71

  • Kumkuat bitkisi havadar, aydınlık, özellikle uzun saatler gün ışığı alan bölgelerde olmayı tercih ederler. Güneş ışığının yetersiz olduğu bölgelerde bulunması sonucunda bitkinizin yaprakları solmaya başlar, çiçeklenme olmaz ve bitki meyve veremez.
tab image