Pampas Otu - Cortaderia selloana

Cortaderia selloana, Türkçe adıyla Pampas otu ya da Pampas çiçeği, Güney Amerika kökenli olan bir bitki türüdür. Yaprak dökmez ve çok yıllık bir otsu bitkidir.

Ürün Özellikleri

  • Pampas otu ya da saz püskülü isimleriyle bilinen keskin yaprak kenarlarına sahip bir bitkidir. Çok sağlam, güçlü çayır formunda, içinden geçilemeyecek kadar yoğun olan bir bitki olan pampas sazın yaprakları her dem yeşildir.
  • Ekim ve Ağustos aylarında krem ya da pembe renkte çiçek açar. Yapraklarında ise mavi yeşil geçişe sahip bir renk bulunur. Yaprakları şeritler halinde sarkarlar. Bu kadar şık görünmesi nedeni ile dekoratif olarak kullanılırlar. Gerek bahçelerde gerekse de evlerde çiçekleriyle ve uzun boylu görünümü ile harika görünür.
  • Çiçekleri yoğun, dik ve tüylü yapıda, bileşik salkım şeklindedir. Her bir salkım otsu, başak biçimli çiçekler içerir.
  • Soğuk iklimlerde ve sonbaharda yaprakları sararır ve dökülür. Bir mevsimde boyu iki buçuk metreye ulaşabilir.
  • Saz püskülünün tüylü çiçekleri oldukça dekoratiftir. Yaprakları önceleri diktir, uzadıktan sonra eğimli hale gelir.

ÜRÜN HAKKINDA
BİLGİ ALINIZ

+90 507 141 32 71

  • Kökleri soğuktan ve donlardan etkilenmez. Her türlü toprakta gayet iyi gelişir. Hem kuru hem nemli asit veya alkali topraklarda, çöl bölgelerinde kurutucu rüzgârlara karşı oldukça dayanıklıdır. Sahil bölgelerinde ise nemli rüzgârlara dayanıklılık gösterir. Çok kötü yetişme ortamı şartlarına rağmen iyi gelişme göstermesinden dolayı büyük setlerin bitkilendirilmesinde ve rüzgâr perdelerinin oluşturulmasında çok önemli bir bitkidir.
tab image